Ljiljana Zeković
Anastazija Miranović
Liza Džej Jang
Srdan Kovačević
Za mene skulptura znači odsjecanje: čin oslobođenja jedne zamisli iz njenog zatočeništva u drvetu ili kamenu.1
Šesta decenija predstavljala je prelomni period u razvoju crnogorske skulpture XX vijeka. Prva generacija poslijeratnih vajara njegovala je lokalnu varijantu klasičnog modernizma koji možemo povezati s jugoslovenskom likovnom scenom četvrte decenije koja je zagovarala povratak intimnom, realnom i socijalnom.2 To je bilo vrijeme kada je u kontekstu socijalističke idolatrije bila aktuelna ideja o veličanju heroja i događaja slavne ratne epopeje. Pred likovne stvaraoce, posebno vajare, postavljen je ideološko-politički zadatak da u kontekstu javne funkcije umjetnosti likovno definišu spomen-obilježja kojima je osnovni cilj bio predstavljanje ali ne i način predstavljanja, što je diktiralo stilske i jezičke forme/formalizme u kojima je dominirao ikonografski sadržaj. Međutim, uporedo s tim, kao primarna, egzistirala je umjetnost koja je predstavljala slobodan izbor stvaralaca. Njihov likovni vokabular i motivski sadržaji bili su u skladu s kulturnom klimom male sredine nespremne da se upusti u istraživačku „avanturu” neograničenih umjetničkih sloboda, za razliku od slikarstva koje je bilo fleksibilnije i sklono eksperimentisanju.
Crnogorsko vajarstvo, čiji su protagonisti bili skulptori različitih individualnih poetika, povezivala je zajednička nit koju, uslovno, možemo definisati kao lirski intimizam koji je predstavljao tradicionalnu varijantu unutar stilski heterogenog jugoslovenskog vajarstva pedestih godina XX vijeka. Ova konstatacija apriorno bi se odnosila na vajare koji su ostali da žive i rade u Crnoj Gori (Drago Đurović, Luka Tomanović, Marko Borozan, Branko Tomanović, Milo Božović, Srdan Kovačević), a koji su respektujući tekovine bliže i dalje umjetničke prošlosti postepeno i reducirano prihvatali nove tendencije modernog izraza, dok su oni koji su stvarali u drugim sredinama — Stevan Luketić, Vasilije Ćetković, Momo Vuković, Vojislav Vujisić, Đorđe Crnčević, Ratko Vulanović — brže i dosljednije usvojili stilske iskaze angažovane umjetnosti.
U takvoj likovnoj atmosferi počeo je da stvara vajar Srdan Kovačević koji je, kao i većina njegovih savremenika, pored intimne radio i spomeničku skulpturu. Bio je jedan od umjetnika čije je djelo ugrađeno u mozaičku sliku skulptorskog stvaralaštva Crne Gore druge polovine XX vijeka. Kao umjetnik nenametljiv, a kao čovjek skroman, radio je povučeno i „diskretno” bez želje za javnom afirmacijom i popularnošću.
Životni i profesionalni put Srdana Kovačevića bio je put stvaralačke dosljednosti. Završio je Umjetničku školu u Herceg Novom i Akademiju primenjenih umetnosti, odsjek vajarstva, u Beogradu. Nakon studija, vratio se u Herceg Novi gdje je bio profesor i posljednji direktor Umjetničke škole (1961–1968), a zatim, do penzionisanja muzejsko-galerijski poslenik u Titogradu (Podgorici).
ESTETSKO-LIKOVNE REFERENCE UMJETNIČKOG IZRAZA
Likovno obrazovanje formirano na kanonskim pravilima klasičnog vajarstva u izradi akta, portreta i intimne plastike, i njegova kasnija primjena kroz pedagoški rad, odredilo je Kovačevićev estetski i jezičko-stilski izraz.
Umjetnik je isticao da idejni postulati predstavljaju osnovni kriterijum u realizovanju njegovih skulptura koje bi bez mentalnog stimulansa izgubile svoja osnovna svojstva i identitet. Dakle, riječ je o transpoziciji motiva u oblik koji se razvija u domenu mimezisa, što je uslovilo formiranje tematskog repertoara koji obuhvata antropomorfne (portret, aktovi, figuralne predstave)i zoomorfne oblike (ptice), s manjim brojem radova u kojima nalazimo simbolički podtekst. Međutim, polazeći od ove paradigme, analiza njegovog djela otkriva nam da je zapravo stvaralačka imaginacija često bila podstaknuta svojstvima materijala iz kojeg su se prirodno rađale figurativne predstave.
Bez obzira na elaboraciju primarnosti mentalnog ili neposredno inspirativnog doživljaja, njegov likovni opus možemo definisati kroz varijacije koje su se odvijale unutar jednog usvojenog i kasnije dograđivanog rukopisnog kôda. Zapravo, u složenom procesu rada nije bilo jednostavno slijediti evolutivne tokove određenog problema, bilo da su oni emotivne ili intelektualne prirode, što je nesumnjivo uticalo na snagu njegovog umjetničkog izraza.
U interpretiranju intimne i javne skulpture Kovačević je izražavao složene estetske kategorije lijepog i dopadljivog, ali i herojskog i lirskog, uvijek s notom blagog senzualizma. Oštre bridove plastičnih formi i naglašenu dramatiku ublažavao je zaobljenim volumenima i unutrašnjom energijom koju je na površini transponovao u mirne i latentne stavove. Naime, njegovu skulpturu karakteriše čistota formalnog izraza koja se manifestuje u jednostavnim linearnim obrisima kojima se oblik harmonično integriše u slobodnom prostoru, kao i čulno intoniranim elementima koji spadaju u stilske odrednice poetsko-lirskog intimizma.
Za razliku od spomeničke, koja je strogo poštovala principe realno-prepoznatljivog, u domenu, njemu bliske, intimne skulpture likovni jezik evoluira od realnih, preko redukovanih do asocijativnih oblika. On ih realizuje kao prostorne skulpture i reljefe, što je uticalo na to da se u njegovom likovnom izrazu diskretno prožimaju iskazne reference vajarstva i crteža, plastične forme, linije i kolorita, kao i taktilnog i površinskog.
Likovni opus Srdana Kovačevića nastao tokom pola vijeka predstavlja ujednačenu i homogenu stilsku a i tematsku cjelinu. Ne treba zanemariti ni njegove iskorake prema drugačijim vajarskim rješenjima. Tako on koristi otpadne materijale — ready-made i apstraktno-asocijativne formulacije koje možemo prihvatiti/shvatiti kao umjetnikovu potrebu za igrom u različitim materijalima, ili kao namjeru da pokaže da kao stvaralac može uspješno realizovati djela koja pripadaju aktuelnim likovnim tendencijama koje će dominirati u crnogorskoj umjetnosti nakon osamdesetih godina XX vijeka.
Iako je kamen smatrao svojim omiljenim izražajnim sredstvom, drvo predstavlja primarni materijal koji je koristio, a koji nas podsjeća na tada dominantno nasljee Stijovićevog vajarskog izraza. Međutim, kod Kovačevića se javljaju stilske reference koje njegovo skulptorsko djelo čine osobenim. Riječ je o korišćenju ornamentalnih i dekorativnih šara etnografskog nasljeđa koje je diskretno primjenjivao na tematski adekvatnim primjercima, pomjeranju logičnog rasporeda šupljina i oblina u tjelesnom korpusu, kombinaciji slobodne skulpture i reljefa, kao i u „pikturalnom” tretiranju materijala (drveta) sa diskretnim prelazima svjetlo-tamnih partija, i prije svega linearnim senzacijama kao osnovnim sredstvom kojim oblikuje vajarsko djelo.
Pored domaćih uzora i nacionalnih etnografsko-folklornih elemenata, u Kovačevićevoj skulpturi možemo evidentirati likovne elemente i motivske sadržaje starih kultura. Ovo se odnosi na funkcionalno-estetske osobenosti antičkih karijatida, antičku mitologiju, hijeroglifske znake, afričke maske, totemske i srednjovjekovne ritualno-duhovne predstave (Vitez). Međutim, ne možemo govoriti o njihovom direktnom uticaju na Kovačevićevo djelo. Oni su predstavljali samo podsticajni faktor koji je njegovu skulpturu povezivao sa bogatim civilizacijskim naslijeđem svijeta.
Kovačević se izražavao u raznim materijalima: drvetu, kamenu, metalu, gipsu, kosti, tražeći unutar njihovih svojstava izazov za osmišljavanje svojih zamisli. U realizaciji radova u kamenu, drvetu, kosti, koristio je tehniku klesanja, dok se, rjeđe, u gipsu služio tehnikom modelovanja koja mu je omogućavala da direktnim dodavanjem, utiskivanjem, „gnječenjem” podatne materije provocira elemente impresionističke slojevitosti i ekspresionističkog nemira (Moj otac), koji su inače nesvojstveni njegovoj likovnoj poetici.
KAMEN KAO IZVOR EMOTIVNOG I KREATIVNOG IZRAZA
Naklonost Srdana Kovačevića ka realizovanju skulpture u kamenu, možemo povezati sa čulnim senzacijama koje je osluškivao i upijao u kontrastima rodne bjelopavlićke ravnice. Zapravo, nijesu ga privlačile pitoreskne zavičajne slike već zvuci iskona koji su dopirali iz kamenoloma mermera, u kojima kao da su jerihonske trube rušile jedan svijet, ali i najavljivale stvaranje jednog novog koji se formirao u vajarskom djelu Srdana Kovačevića. Umjetnik je tu svoju sklonost objašnjavao na ovaj način: U mom radu kamen ima prevagu. Rođen sam na kamenu, spoticao se o njega, zavolio ga u djetinjstvu i preko rada u kamenu došao do drveta i drugih materijala. Vajar od bloka kamena ili drveta oduzima i odbacuje sve dok unutra nađe ono što traži.3
Radovi u kamenu koji obuhvataju slobodnu prostornu figuraciju i reljefe usklađeni su sa strukturalnim svojstvima ovog klasičnog materijala. Skulptura predstavlja zatvoren monolit poliranog volumena s diskretnim naznakama ritma svjetlo-tamnog, što je uslovilo dominaciju sile mase u odnosu na silu prostora. Senzualna kontura ograničava formu i svodi je na bitno.
Ove formalno-jezičke reference primijenio je i na skulpturama ptica (Golub, Golubovi, Ptica, itd.). Umjesto simboličkog ili univerzalnog značenja, one provociraju manifestovanje njegovog visokog tehničkog umijeća. Na njima zatvorenu formu definiše krivim linijama, uglačanom fakturom i pikturalnim efektima koje postiže kolorističkim i morfološkim osobenostima mermera, posebno onog crvenog iz Kamenara. Jedno od osnovnih svojstava ptice, pokret, zaustavljen je u zatvorenom i jezgrovitom ili aerodinamičnom obliku kojim se figura odupire prostoru. Podsjetimo se da ptice predstavljaju omiljenu temu vajara, koji su fascinirani slobodom koja se naslućuje negdje van formalnih ograničenja. Ovo nas podsjeća na smisaoni aspekt arapske ornitomancije o ljudima koji kad ugledaju pticu kako leti ili životinju kako prolazi zadrže koncentraciju duha i kad one iščeznu.4 Umjetnici su, pa i Srdan Kovačević, zahvaljujući formalnim i apstrahovanim mogućnostima koje pruža likovni izraz pokušavali da taj neuhvatljivi duh „zarobe” u jednu smisaono dorečenu/nedorečenu prostorno-vremensku dimenziju.
U monolitnu formu Kovačević uvodi i šupljinu, prenoseći energetsku silu sa mase na okolni prostor. Slobodnijim tretiranjem materijala on svodi figuru na sintetizovan oblik u kojem se samo naslućuje asocijativna znakovnost (Ležeći akt), poput Murovih skulptura sa kojima je došao u neposredan kontakt kao gost u umjetnikovom ateljeu.5
Na reljefima dominiraju crtački elementi — lirski intonirana arabeska koja zatvara stilizovanu formu, i svijetlo-tamni kontrasti koje umjetnik postiže različitom obradom materijala — poliranjem i iskucavanjem (Djevojka sa mandolinom, Kompozicija sa jelenima) — koji skulpturu obogaćuju unutrašnjom vitalističkom energijom.
UTICAJ STIJOVIĆEVE LIRIKE
Bez obzira na to što je likovna kritika koja je pratila njegova rana vajarska ostvarenja zaključila da ... drvo ne uživa osobite simpatije Kovačevića. On ga obrađuje sa lakoćom onih koji su prethodno učvrstili klesarski ritam radom u kamenu. No drvetu se vajar mora dosta poko-ravati, njegovim oblicima i sugestijama. A Kovačević tome nije sklon…6 skulpture u drvetu su umjetniku, ipak, otkrile širok dijapazon estetskih i likovno-jezičkih mogućnosti u tretiranju figuracije koja će njegovo djelo učiniti prepoznatljivim i originalnim.
Podsjetimo se da su lirska finoća i osnovna formalna obilježja Stijovićevog skulptorskog opusa — zatvoreni statički ritam, idealizovan oblik, stilizovana forma i poetski razvijena linija7 — ostavili snažan uticaj na prvu generaciju crnogorskih vajara sredinom pedesetih godina XX vijeka. Kasnije, slijedeći načela svog poetskog senzibiliteta i integriteta, oni su se oslobodili njegovog uticaja, mada su neki plastično-strukturalni i stilski elementi postali imanentni činioci koji definišu njihov likovni vokabular.
Rana Kovačevićeva skulptorska djela u drvetu (Poslije kupanja, reljef Djevojka sa mandolinom) slijedila su temeljne formulacije Stijovićevog vajarskog izraza. Taj uticaj možemo evidentirati u primjeni sintetizovanog, statičnog oblika čije obrise prati melodična, arabeskna linija, i u likovima istočnjačke egzotične misterioznosti, fizičke i duhovne neuhvatljivosti. Pokret je nagovješten pomjeranjem glave iz vertikalne ose, a u definisanju forme javljaju se osnovni oblici klasično-mimetičkog izraza elipsoid, lopta, valjak. Isti tretman evidentan je i na portretima (Portret S.K.).
Ove značajke plastičnog izraza ne predstavljaju jedinu sponu sa Stijovićevom skulpturom. Ona je podstakla umjetnikovo interesovanje za arhaičnu skulpturu starih civilizacija i primitivnih naroda u kontekstu ostvarenja jedinstva sveta u viziji umetnosti. 8
Blagu stilizaciju Stijovićeve provenijencije Kovačević na nekim skulpturama dovodi do tačke kada se realno transformiše u asocijativno, u znak višeznačne konotacije (Nevjesta).
POZITIV/NEGATIV — TOTEMIZAM DANAS
Uticaj Stijovićeve likovne poetike bio je samo prelazna faza u formiranju Kovačevićevog likovnog izraza. Prirodna svojstva drveta podstakla su ga na kreativne eksperimente i intervencije, i provocirala su njegovu stvaralačku imaginaciju. U traženju novih izražajnih mogućnosti on pomjera klasične principe oblikovanja u drvetu. Umjesto da simplificira oblik, kao na ranijim radovima, on ga usložnjava slojevitom arhitektonikom koja gradi formu na principu ravna površina — volumen — otisak/„pečat”.
Primjer su prostorne skulpture Pozitiv i Negativ na kojima su ulegnuća i ispupčenja stvorila deformitete i istakla višeslojne mogućnosti oblikovanja drveta, ali dala i suštinski karakter odnosu čovjekovog fizičkog i mentalnog JA. Ovdje kao da je umjetnik u domenu svog iskaznog medija primjenio princip dualističke filozofije Rene Dekarta o dvokomponentnosti bića koje je sastavljeno od dvije sasvim različite supstance, od uma i
od tijela.
Plastične i duhovne vrijednosti ovih vajarskih radova možemo naći u primitivnoj skulpturi, kao npr. Ženskoj predačkoj figuri sa novorođenčetom (jugoistočna Molučka ostrva, Indonezija), afričkim maskama, figurama predaka iz plemena Dogon (Mali), astečkoj kulturi, koje su dobile svoju modernu varijantu u evropskoj skulpturi XX vijeka kao kod Žana Lipšica (Velika figura) ili Henrija Mura (Kralj i kraljica). Umjetnici su težili da spoje drevne kulture sa savremenom mitologijom stvarajući novu varijantu totemizma — totemizam danas. Oni su u klasičnoj tradiciji i primitivnim kulturama našli srodnosti u kojima su mogli identifikovati svoje intelektualno i tehničko iskustvo.
Ovaj način oblikovanja Kovačević primjenjuje na skulpturama koje modeluje u prepolovljenim ili razgranatim oblicama drveta, ostvarujući na njima koegzistenciju reljefa i prostorne figure.
‘KARIJATIDE’, PROSTORNA SKULPTURA I RELJEF
Razvijajući mogućnosti novih iskaznih formi u skladu s njegovim poimanjem odnosa unutra-spolja, pozitiv-negativ, dvodimenzionalno-prostorno, Kovačević ostvaruje posebnu vrstu likovnog izraza koji bazira na tijesnoj koegzistenciji volumena i linije. Ovdje se ne radi o trans-poziciji, već o shematičnosti koju postiže linearnim ritmičkim stilizacijama. Iz presječene oblice drveta izranjaju senzualna tijela, tako da se skulptura može posmatrati kao slika iz jedne pozicione tačke vizurnog rakursa. Na/u njoj postiže saglasje između linije, mase i ritma punog i praznog. Osim funkcionalne uloge, linija predstavlja i element koji definiše figuru kao statičnu ili diskretno pokrenutu formu, simulirajući nepomičnost ili nagovještaj unutrašnjeg pokreta.
ARHETIPSKO I KOGNITIVNO (SPOZNAJNO)
U Kovačevićevom djelu antropomorfne konotacije susrijećemo ljude sjenke, priviđenja koja duboko sakrivaju svoje identifikaciono određenje, i koja nas vraćaju mitskom ništa. To je Ništa kao Nestvarno, kao ćutanje praznine.10 Ova premisa, prije svega se odnosi na vajarevo predstavljanje lica čiju formalizaciju možemo pratiti od anđeoski intoniranih fantazija renesansne ljepote, preko maski, praznina, do potpunog nestanka lika koji se transponuje u svoju fizičku negaciju.
Kontemplativni portreti žena, posebno oni u bronzi, kao da ne pripadaju ovom, već nekom drugom svijetu satkanom od čiste čulnosti. Okrenute unutrašnjem, transcendentalnom i nesvjesnom, svojim snovima, mislima, osjećanjima one postaju simbol arhetipskog koje je s psihološkog aspekta značajno za ocjelotvorenje, individuaciju i samoostvarenje svakog čovjeka.11
U definisanju anatomskih djelova tijela Kovačević je slijedio njihovo logičko i egzaktno određenje, bez obzira na to da li ih je predstavljao kao korektno definisane forme ili kao nagovještaj njihovog postojanja. Blagi volumeni, urezi, linije, dočaravali su njihovu fizičku prisutnost.
Međutim, na figurama, najčešće ženskim aktovima, možemo izdvojiti element koji predstavalja specifičnost njegovog plastičnog izraza. To su ruke — uzdignute, savijene, sakrivene, presječene, čije postojanje/nepostojanje možemo tumačiti na više načina, kao umjetnikov podsvjesni otpor prema pokretu kojim bi narušavao skladnost i mir figuralne harmonije, reminiscencije na antičke skulpture (prekinute ruke ispod ramena), ili, pak, kao potrebu da fenomenološki sloj plastičnog izraza uzdigne na nivo simboličko-duhovne atribucije, jer svaki stav i pokret ruke ima svoj sopstveni smisao.12 Tako, uzdignute ruke koje predstavljaju znak čovjekove ranjivosti i njegovu potrebu za nadom (Karijatida), mogu se tumačiti kao arhetipski gest koji spada u elemente ženstvenosti.
U pojedinim Kovačevićevim radovima javljaju se konstruktivni elementi kao što su oslonac i armatura, karakteristični za antičke skulpture klasičnog i helenističkog perioda, ali ne kao funkcionalni već kao evokativni element koji nas vraća vajarskim prototipovima — arhajskoj plastici (Rađanje Harmonije, Poslije kupanja).
Njegove skulpture, pored autentičnog plastičnog izraza, karakteriše i kompleksnost idejne sadržine. Uzmimo kao primjer klasičnu temu Rađanje Harmonije (Aρμονία) koja, zapravo, predstavlja metaforu njegovog likovno-filozofskog stava o skladu — harmoniji koja se nalazi u biti umjetničkog stvaralaštva13, prije svega muzike koja se u likovnom djelu može definisati kao slutnja — apstraktna kategorija ili čulna predstava konkretizovana muzičkim instrumentima (Djevojka sa lirom, Djevojka sa mandolinom).
Međutim, u njegovom vajarskom djelu preovladavaju teme kojima je oživljena atmosfera intimnih svakodnevnih radnji (Žena sa draperijom, Žena u ogrtaču, Poslije kupanja, Trudnoća, Buđenje, Svlačenja, Zagrljaj, Odmor...).
KAVEZNE KONSTRUKCIJE
Osim u monolitnoj formi, Kovačević životnost i organsku vitalnost skulpture nalazi u radovima u koje uvodi šupljinu, a time i kompozicijsku transparentnost. Prostor postaje sastavni dio kompozicijske cjelovitosti. Na njima povezuje simplificirane forme asocijativnog prosedea s linearnim mrežama koje predstavljaju dio sadržinskog značenja skulpture (Na balkonu, Žena sa lirom, Iza rešetaka). U realizovanju ovih radova koristi gips i metal koji mu omogućavaju slobodne kreativne intervencije koje nije mogao postići u prirodnim materijalima drvetu i kamenu. Na njima harmonično povezuje ritmove pravih linija koje se snažno urezuju u prostor i lirski intonirane forme koje posjeduju finoću muzičkih harmonija.
EKSPRESIJE U GIPSU I METALU
Upravo u ovim materijalima Kovačević ostvaruje slobodnije formalne iskaze. Dok u gipsu primjenjuje dinamične ritmičke strukture koje se manifestuju na površini, u metalu izražava širok dijapazon tematskih, estetskih, ikonoloških i plastičnih sadržaja. Na njima optičkim i fizičkim dinamizmom potencira pokret koji nalazimo u načinu prezentacije figura, u njihovim stavovima i pozama, ali i u kompozicijskim elementima dijagonalnih profilacija. Dok u bojenom gipsu svoje ideje realizuje kroz pojedinačne figure ekspresivne pokrenutosti (Iza rešetaka), u metalu pojačava narativnu dimenziju kojom usložnjava formalne i znakovne sisteme koje bazira na igri materije i prostora, volumena i površina, a za čiju su mu realizaciju odgovarale tehničke i formalne specifičnosti reljefa, odnosno, bareljefa. Na njima potencira lirsku liniju kojom definiše suptilne forme koje se ocrtavaju u prostoru (Majka sa djetetom, Djevojka sa mandolinom) i dekorativne elemente, ali i ekspresivno pojačana psihološka stanja (Tužbalica) koja se manifestuju u izrazu lica arhetipske unutrašnje snage i bezvremenosti.
Na bareljefima rijetko koristi formate pravilnih geometriskih oblika, već njima prati forme portretnih ili kompozicijskih logičnosti.
U metalu radi maske, portrete poput posmrtnih mikenskih maski, ali i metalne crteže u slobodnom prostoru, koje svodi na crtež žicom u kojemu prostor predstavlja „podlogu” na kojoj umjetnik definiše formu (Jelen).
Međutim, i ovdje njegov likovni senzibilitet odnjegovan na vrijednostima racionalnog i promišljenog, a time smirenog i latentnog, nije mu dozvolio veći iskorak ka ekspresivnoj artificijelnosti.
RECENTNA SKULPTURA
Prve slobodne intervencije u skulpturi Kovačević realizuje na figurama u drvetu, provlačeći kroz njih kanap kao linearno-prostorni crtež. Potreba umjetnika za osvajanjem novih kreativnih prostora i iskorak prema aktuelnom stvaralaštvu u okviru novih modernizama, nije imala neko jače duhovno i kreativno uporište u njegovom radu. Na skulpturi Bogomoljka Kovačević koristi nađeni materijal na stovarištima industrijskog otpada. Bez obzira na specifičnost materijala u kojem su realizovane, ove skulpture pripadaju realističkom vokabularu, kao i ženski lik iscrtan u truplu drveta, na kojem umjetnik interveniše i šeširom mijenja njegov fizionomski karakter.
Skulpture minimalističkog vokabulara komponovane od oblice drveta u koju je „zabodena” neikonična metalna forma mogu se tumačiti i kao parodija na spomeničku skulpturu, tako da ovi radovi čuvaju jedan ironičan, pa čak i samoironičan odnos autora prema čovjeku, sebi.14
SPOMENIČKA SKULPTURA
Kao posebna cjelina u Kovačevićevom vajarskom djelu izdvaja se spomenička skulptura koja je s likovnog i dokumentarnog stanovišta korektna, ali nije primarna u njegovom likovnom opusu.
Kao umjetnik, Kovačević se pojavio na crnogorskoj likovnoj sceni u razdoblju još uvjek prisutnih rcidiva socijalističkog realizma, državne doktrine koja je, između ostalog, veličala herojsko vrijeme svog nastanka vezanog za ratnu epopeju i njene heroje. Krajem pedesetih godina dogmatske isključivosti bile su ublažene, dok je ideološka praksa nastavila da funkcioniše u raznim oblastima, tako i u umjetnosti preko spomeničkih kompleksa i primjenjene skulpture spomeničkog karaktera.
Kovačević je postao dio tog procesa, realizujući veliki broj skulptura (osamnaest), najčešće portretnog karaktera, u formi biste u slobodnom prostoru (biste Miljana Vukova, Blaža Jovanovića, Jelene Ćetković, Nika Maraša, Šćepa Đukića, Mahmuta Lekića, Đoka Prelevića, dr Vukašina Markovića, Ljubice Popović) i reljefa (Spomenik strijeljanim borcima u Drugom svjetskom ratu na Koniku), i pokazao da spada među nekoliko vajara koji imaju posebne zasluge u oblasti crnogorske spomeničke skulpture.15 Njegov likovni izraz zasniva se na korektnosti u interpretaciji fizičke sličnosti i psihološkog karaktera portretisanog, najčešće osobe koju je posredno upoznavao iz priča i sa fotografija.
Mada je njegov zadatak bio da slijedi zahtjeve nalogodavaca, u domenu spomeničke skulpture, u čijoj realizaciji je poštovao princip statičke vertikale, pokazao je visok nivo zanatskog umijeća i osjećaj za isticanje karakternih osobenosti likova, njihovu smirenost, dostojanstvo.
CRTEŽI
U Kovačevićevom likovnom opusu značajno mjesto zauzimaju crteži — najčešće studije aktova klasičnih tjelesnih proporcija, koje je definisao čistom linijom ili kontrastima svijetlo-tamnog postignutih suptilnim zasjenčenjima. Na njima je umjetnik preko forme manifestovao spontanost i brzinu izrade koju nije mogao izraziti u skulpturi koja je zahtjevala pažljivu, sporu i tehnički preciziranu obradu. Umjetnik je smatrao da svaki umjetnik apriorno treba da bude dobar crtač. Međutim, crtež mu nije služio kao predložak za izradu vajarskih djela, već kao sredstvo kojim je ostvarivao svoju intimnu naklonost prema ovoj likovnoj disciplini. Simplificirani pokret koji je evidentan u strukturi vajarskog djela i simuliran u formi na crtežima dobio je novu konotaciju koja se manifestovala u neprestanom traženju pokreta koji se javlja u stavu i pozi anatomski korektno definisane figure.
***
U kontekstu proučavanja crnogorske umjetnosti XX vijeka evidentno je da je Srdan Kovačević bio jedan od njenih značajnih protagonista. Njegovo vajarsko djelo predstavlja dosljednu idejnu i likovno-estetsku cjelinu koja prezentuje umjetnika respektabilnih tehničkih sposobnosti i kreativne samosvojnosti. U skulpturi in-timnog karaktera, žena kao složeno psihofizičko biće i ptica kao simbol oslobo∂ene duše, predstavljali su omiljen tematski repertoar. Zapravo, u ljepoti prirodnih oblika on je nalazio refleksije svojih idejnih i emotivnih promišljanja i doživljaja. Realizovao ih je kao čiste forme manuelnim izvođenjem radova koje je nekad dovodio do perfekcije u obradi materijala (drvo, bronza), a nekad je zadržavao njegove rustične i nepravilne morfološke karakteristike (drvo). Kasnije je u svoj rad unosio različite materijale koji nijesu bitno uticali na osnovne karakteristike njegovog vajarskog izraza.
Djelo Srdana Kovačevića pripada lirsko-intimističkoj struji crnogorskog vajarstva koja je i danas evidentna, mada sada u kontekstu promijenjenih formalnih, estetskih i jezičkih zakonitosti koje možemo smjestiti u okvire sistema modernog mišljenja i eklektičkog postmodernizma.
_______________________________________________
Mr. LJILJANA ZEKOVIĆ
1 Henry Moore, iz natpisa Marvina Levija Henry Moore, Sculpture against the Sky, Studio international, maj 1964.
2 Miodrag Protić, Skulptura XX veka, Izdavački zavod Jugoslavija, Zagreb,1992, str. 52.
3 S.P., Jedno pitanje — jedan govornik, Srđan Kovačević, Gradovi bez skulpture, Pobjeda, 21. mart 1974.
4 J.Chevalier, A. Gheerbrant, Riječnik simbola, Ptica, Nakladni zavod Matice hrvatske, Zagreb, 1983, str. 541.
5 Intervju sa Srdanom Kovačevićem u emisiji Nedjeljom sa..., TV Elmag, 25. februar, 2007.
6 Olga Perović, Sigurnost, izložba Srđana Kovačevića u Umjetničkom paviljonu u Titogradu, Pobjeda, 16. jul 1967.
7 Lazar Trifunović, Od impresionizma do enformela, Nolit, Beograd, 1982, str. 194.
8 Oto Bihalji Merin, Revizija umetnosti, Jugoslovenska revija, Beograd, 1979, str. 245-278.
9 Rene Descartes, Meditacije o prvoj filozofiji, 1641.
10 Oto Bihalji Merin, Revizija umetnosti, Jugoslovenska revija, Beograd, 1979, str. 37.
11 Helmut Hark, Leksikon osnovnih Jungovih pojmova, Dereta, Beograd, 1998, str. 26.
12 Oto Bihalji Merin, Revizija umetnosti, Jugoslovenska revija, Beograd, 1979, str. 12.
13 Boecije rimski filozof i muzički teoretičar: Harmonska sila postoji u svemu što je po svojoj prirodi savršeno i pojavljuje se najjasnije u ljudskoj duši i kretanjima zvijezda.
14 N(ataša) Nikčević, Stilizacija formi, skulptura Srđana Kovačevića, Pobjeda, 18. septembar 1993.
15 Nikola Vujošević, preuzeto iz kataloga Retrospektiva Srđana Kovačevića, 1993/94.
Disonantna harmonija nedovršene konačnosti
u djelu Srdana Kovačevića
„Stvoreno umjetničko djelo nije ponovljen život. Ono je više od toga — vlastiti život umjetnikov, vrijeme u svom čistom stanju. U trenutku samog življenja zbivanje je nejasno i maglovito. Ono se potpuno rascvjetava tek u duhu oblikovanja”.1
U promišljanjima o umjetničkom djelu crnogorskog vajara Srdana Kovačevića možda je najbolje krenuti od izjave samog umjetnika o svom djelu, u kojoj kaže: „(…) U mom radu kamen ima prevagu. Rođen sam na kamenu, spoticao se o njega, zavolio ga u djetinjstvu i preko rada u kamenu došao do drveta i drugih materijala. Vajar od bloka kamena ili drveta oduzima i odbacuje sve dok unutra nađe ono što traži…”.2
Specifičnost vajarstva (u klasičnom smislu) je u oduzimanju, odbacivanju, redukovanju, svođenju, za razliku od drugih plastičnih disciplina, gdje su procesi dodavanja imanentniji njihovim potrebama realizacije. Mikelanđelo se u duhu neoplatonizma držao mišljenja da „svaki kamen koji vajar obrađuje već u sebi nosi skulpturu, vajar zapravo samo oslobađa kip iz kamena u kojem je zarobljen”.3
Ako s ove vremenske distance, dakle, s početka druge decenije 21. vijeka povučemo paralelu sa razdobljem vijek ranije, možemo primjetiti da su, u umjetničkom smislu, mnogo „turbulentnije” bile one davne dvadesete od ovdašnjih. Ništa radikalno novo nije donio 21. vijek u umjetničkom diskursu, čak prilično relaksirajućom i pomirljivom se čini savremena umjetnička scena „ali, umjetnost je — kako god je željeli definisati i opisati — uvijek imala i još uvijek ima da odražava situacije koje proizilaze iz društva. Neizbježno je, dakle, da i savremena umjetnost izražava i odražava složenu i kontrastnu sociološku, političko-ekonomsku, etičku i idejnu situaciju društva u kojem se očituje…” (Gillo Dorfles)4
Možda više nego ikad, savremena umjetnost ne samo da izražava već živi „složenu situaciju društva”, pa se na tom „zajedničkom tlu intuitivnog razumijevanja” i uzajamnog prepoznavanja prirodnim čine sve datosti i diskursi koji se dešavaju.
Doista, čak ni Rosalind Krauss (zaslužna za termin „skulptura u proširenom polju”), nije mogla pretpostaviti koliko će se i u kojim sve pravcima proširiti polje skulptorskog djelovanja, i koliko će, zapravo, biti pomjerena granica tog širenja u svim mogućim pravcima, od formalnih i tehničko-tehnoloških, medijskih, do znakovno-značenjskih i fenomenoloških determinanti. U tom kulturološkom kontekstu posmatrana, skulptura 21. vijeka mogla bi biti/jeste „mobilna skulptura” materijalizovane vokalizirajuće energije ovaploćene u fizikumu Lady Gage. Da je Vorhol živ, vjerovatno bi bila jedna u nizu njegovih ikoničkih popartističkih muza.
Dakle, ako živuća umjetnost današnjice ne poznaje granice, naročito medijske, ako je sve dozvoljeno i moguće, bipolarno i heteropolno, ako se ta priča negdje začela početkom 20. vijeka, a Dišan i njegovi savremenici ozvaničili eru radikalnih zaokreta i tretmana umjet-ničkog djela, onda se neminovnom čini konstatacija da je „zgušnjavanje smisla kružna rekurzivna djelatnost, ona se odvija stepenima usavršavanja — gotovo nikada ne uspijeva od prve, zahtijeva ponovna oblikovanja. Ono novo, inovacija, nastaje tako ili nikako, a u svakom slučaju ne kao nov početak. Možemo, bez sumnje, utvrditi da je sve što počinje kao pucanj iz pištolja već jednom bilo — ništa novo pod suncem. Ta novost uvijek je već iza nas. Novost kao izvornost, kao originalnost, čini se potrošenom. Ono što nas zanima nastaje iz gomilanja…”(Holger van den Boom)
Još je Arhipenko svojim „Medrano” figurama 1915. godine stvarao svojevrsnu sintezu vajarstva i slikarstva, čemu su, svakako, prethodili umjetnički eksperimenti suprematista i kubista. Ono što danas fokusira pažnju i pravi svojevrsnu podršku svijetu Bodrijarovih simulacija/simulakruma jeste šokantnost skandalizirajućih reality spektakla i show-a raznih vrsta i činjenica da u tom i takvom stvarnom, postvarljenom svijetu egzistira i jednako valjanom se čini kao i prije, klasična skulptura, klasični likovni mediji uopšte. Prave vrijednosti ipak ostaju i opstaju. I u vremenima intermedijalnog pluralizujućeg nomadizma svrsihodnom se čini priča o trajnim vrijednostima umjetničkog klasičnog izražaja. To, naravno, ne anulira, ovovremenu i potpuno sinhronu priču savremenih, nekonvencionalnih medija i traženja savremene umjetnosti u totalitarizmima i eskapizmima individualnih umjetničkih traženja i htjenja.
Osvrt na djelatnost i djelo Srdana Kovačevića iz ove perspektive izaziva neku finu sjetu, gotovo nostalgiju za „vremenima prošlim”, kada je život bio „sporiji”, manje opterećen kolektivnim stresovima efemernih potrošačkih paradigmi.
Djelo Srdana Kovačevića pripada civilzacijskom kulturološkom hodu koji egzistira na „suprotstavljenim” razvojnim amplitudama i, ako suzimo priču na crnogorski kontekst, zaključujemo da se u prostorno svedenijem, a kreativno takođe razuđenom umjetničkom polju razvija ono što nazivamo crnogorska umjetnička scena. Dakle, i tu su gibanja i pomjeranja podrazumijevajuća pojava od tradicionalnog skulptorskog izraza i medija do tzv. nematerijala i proširenih medija. Na njoj se postupno formirala crnogorska Moderna, s prefiksom „zemlja slikara” koji je prilično jasno determinisao položaj vajara, odnosno, vajarstva. Razvijajući se nadalje, od modernoga ka postmodernom izrazu, formirale su se generacije crnogorskih umjetnika, od kojih su mnogi nekadašnji đaci ovdašnjih umjetničkih škola (Umjetnička škola u Herceg Novom, Pedagoška akademija u Nikšiću), sada profesori na fakultetima koji se bave likovnim i vizuelnim umjetnostima (Fakultet likovnih ujetnosti na Cetinju, Fakultet vizuelnih umjetnosti u Podgorici).
Srdan Kovačević je 1955. godine završio srednju Umjetničku školu u Herceg Novom, a potom, 1960. Akademiju primenjenih umetnosti u Beogradu, da bi se nakon školovanja vratio u Herceg Novi i od 1961. do 1968. godine radio kao profesor i direktor čuvene Umjetničke škole. Time je njegova odgovornost i misija umjetnika-pedagoga bila veća.
Kohabitacija tradicionalnog i savremenog izraza sasvim je moguća i podrazumijevajuća uzročno-posljedična pojava. Ostavićemo trenutno po strani priču o savremenoj skulpturi, koja je u Crnoj Gori doživjela formalnu „institucionalnu inauguraciju” otvaranjem Fakulteta likovnih umjetnosti na Cetinju, i u njegovom okviru vajarskog odsjeka, kao i značajnim pomacima u tom smjeru zahvaljujući Cetinjskom bijenalu devedestih godina prošloga vijeka. Takođe, prilično je diskutabilno da li je sve ono što se danas podvodi pod pojam savremene skulpture imanentno vladajućim umjetničkim praksama koje mu se pripisuju.
Kreativno polje djelovanja Srdana Kovačevića nalazi se u okvirima tradicionalnog skulptorskog vokabulara — kamen, drvo, metal. Sam umjetnik jasno se odredio da kamenu, kao vajarskom materijalu daje primat u svom radu.
„Jedino ljude i kamen miri metafora. I sastavlja ih. Ne u mislima, već u stvarima. Pronalazi…” (William Carlos Williams).5
Čovjek ovog podneblja, koji u svom genetskom kodu nosi Mediteran a time i svu kompleksnost kulturološkog i civilizacijskog nasljeđa duhovnih raskršća starog kontinenta i djela svijeta, čovjek koji je odrastao i stasavao na obroncima i obalama Lubardinog „kamenog mora”, jeste umjetnik koji je sirovost, tvrdoću i hladnoću kamena transponovao u čisti lirski doživljaj mekoćom i toplinom iskrenog kreativnog čina.
Prateći hronologiju Srdanovog stvaralaštva zapaža se da je on od samih početaka bio otvoren za eksperimente i istraživački naklonjen različitim materijalima — kamen, drvo, metal, gips. Međutim, bez obzira na materijal u kojem se izražavao, prožimajuća esencijalnost Kovačevićevih skulptura jeste prefinjeni, haptički lirizam i disonantna, nježna melodičnost. Dostojanstvena, tiha zatočenost u bezvremenosti.
Tematski „mainstream” Kovačevićevog stvaralaštva je ljudska figura, najčešće figura žene. Asocijativne i animalističke forme, posebno ptice, takođe su tematski i sadržajni punktumi umjetnika, koje permanentno i kontinuirano opservira u različitim skulptorskim materijalima. Nerijetko, možemo komparirati izvedbe iste teme u različitim materijalima/tehnikama — u kamenu i drvetu npr. „Djevojka sa mandolinom”, ili u istom materijalu, a diferentnim pristupima „Majka i dijete”, ili ponavljanje motiva u istom materijalu, ali i u drugačijem, npr. „Svlačenje I” i „Svlačenje III” u drvetu i „Svlačenje II” u bronzi. Pri ovim poređenjima, ako na trenutak apstrahujemo sam sadržaj, bilo da je narativan, simboličan ili amblematičan, naročito se izdvajaju teksture matrijala i potenciraju njihova primarna svojstva. Kada radi u drvetu umjetnik uglavnom koristi drvo masline i oraha, a kod kamena se opredjeljuje za bijeli, spuški kamen ili nadaleko poznati crveni kamen iz Kamenara. Naravno, monumentalnost kamena i bronze, naspram topline drveta autonomne su draži materijala u kojima umjetnik istražuje i stvara.
Specifičnost Srdanovih skulptura određuje namjerna „nedovršenost” ili „nedorečenost” radova. Posebno u drvetu i kamenu te suprotstavljene strukture/teksture djeluju nam istovremeno sugestivno i nenametljivo. Gotovo reljefno tretirane, ove radove karakteriše odsustvo monumentalnosti i dostojanstvena elegancija zaustavljene, materijalizovane ideje. Kovačević kao da nas uči kako se može izbjeći frontalan, statički utisak, odnosno, središnji aspekt djela. Zapravo, svjedoci smo sukcesivnih aspekata, od kojih se svaki čini „onim pravim” u trenutku posmatranja. Takođe, izvjesna impersonalnost i kontrola emocija odaju blagu suzdržanost i svojevrsnu bliskost s arhaičnim civilizacijama, što, nadalje, povlači paralele sa djelima začetnika moderne skulpture, Modiljanijem i Matisom. Uzgred, Modiljani je često figure karijatidno postavljao, i na slikama i kod skulptura, dok je Matis u svojim razigranim, „divljim” kompozicijama nerijetko slikao figure s muzičkim instrumentima kao atributima. Još ponešto čini se indikativnim u djelima ovih velikana istorije umjetnosti, a što ću prepoznati u isčitavanju djela Srdana Kovačevića, i što ću, naravno, notirati ovdje, ne poređenja radi, već više kao intuitivno vrijednosno prepoznavanje zajedničkih umjetničkih paradigmi. Neraskidiva veza muzike i likovnih umjetnosti snažno izražena u djelu i u tekstualnim sentencama Matisa i tiha, prožimajuća sjeta, melanholija i produhovljeni vertikalizam Modiljanijevih radova, uz neprikosnoven tretman zaobljene, stilizovane linije koja definiše formu — one su spone koje prepoznajem kao zajedničke vrijednosti individualno artikulisane u djelima ovih umjetnika.
Fini lirski linearizam i svojevrsan osjećaj za volumen u naznakama karakterišu poetski nadahnute radove Srdana Kovačevića u prikazima ženske figure s mandolinom ili djetetom u naručju. Upravo ove melanholične deformacije forme pune su senzibilne muzikalnosti podcrtane istančanim linearizmom. Kontrolisana do granica da se ne prepusti arabesknoj razigranosti, u funkciji stilizacije i fiksiranja forme, linija je osnovni gradivni element Kovačevićevog egzekutivnog čina. Reminiscencije „afričke prvobitnosti” i umjetnosti primitivnih naroda očigledne su u tretmanu forme, dostojanstvenoj amblematičnoj statičnosti, u folklornoj narativnosti i apersonalnom tretmanu likova. Izdužene, vertikalne forme intimističkog karaktera, nerijetko s antičkom karijatidnom impostacijom dominiraju prostorom, zapravo, nenametljivo ga kreiraju i definišu bez obzira na veličinu samih radova. To je karakteristika većine Kovačevićevih radova u drvetu, gdje je, kao i u kamenu, igra obrađenih i neobrađenih površina, i konkavno-konveksnih rasporeda masa ritmovana finim kontrastnim prelazima. Češće u profilu nego u anfasu, svedenih ekstremiteta, s nagovještenim raspoloženjem, ali sugestivnog stava, figure žena, rjeđe kompozicije s više aktera, proizvode uzvišeni sakralni mir u prostoru, dajući liku žene-majke, nevjeste, tužbalice, kaluđerice ikoničko značenje.
„Intimna saradnja između umjetnika i materijala, kao i strast koja spaja radost majstora s elanom vizionara, vodi ih do suštine, u formu ideje… Skulptura treba svoj duh da postavi u harmoniju sa duhom materijala” (Konstantin Brankusi).6 Srdan Kovačević je u svom radu nedvojbeno to saglasje postigao.
Pokušavajući da napravim određenu sistematizaciju Srdanovih skulptura po grupama, bilo da se radi o portretima — glavama, reljefima ili aktovima, bistama ili pticama, ili po materijalima u kojima je radio svoja djela, irelevantnim se čini bilo koja vrsta svrstavanja, jer, imajući u vidu ukupnost umjetnikovoga iskaza, čini se da su u pitanju tiha pomjeranja uzrokovana mijenama materijala, a ne suštinska, semantička mimoilaženja unutar umjetničkog diskursa. Dakle, bez obzira na plastičku sintaksu Kovačevićevog djela u njegovoj biti je inkorporirana duboka humana poruka ljubavi. Odnjegovanom materijalizacijom likovne ideje umjetnik „misli formom”, na način da ističući primarne vrijednosti materijala i u zavisnosti od njih pravi digresije i izvjesna odstupanja od početne zamisli, međutim, uvijek ostaje dosljedan onom što dotiče predmet iznutra i čuva njegovo organsko i smisleno jezgro.
Život koji se rađa iz/u Srdanovim skulpturama nekako je „nedonešen”, prevremen, zapravo, u nemogućnosti je potpuno izaći iz tvrde utrobe materije. Istovremeno, on je tajanstven i zapreten, ovjekovječen u komunikacijskoj bezvremenosti. To je suptilna likovna saga o stvaranju nečega ni iz čega u prostoru, koji je, takoreći, „nova vrsta materijala”.
„Ja sam prije svega morao da stvorim iluziju neograničenosti u ograničenom prostoru. Upravo zato nisam prikazao figure u cjelini. Dajem fragment i primoravam posmatrača da pomoću jasnog ritma doživi djelo ne fragmentarno, već odjednom i u cjelini...7
Takođe, impresionisti su „prezirali spoljašnji izgled dovršenosti” djela. Veliki francuski vajar Ogist Roden, namjerno je na svojim skulpturama ostavljao neobrađeni dio kamena i time apostrofirao sam čin pomaljanja, „izlaska” djela pod dlijetom ruku vajara. No, to „pomanjkanje dovršenosti” djela bilo je praksa umjetnika i tema kritičara i mnogo ranije, npr. u djelima velikog venecijanskog slikara Tintoreta. Dakle, još od 16. vijeka, pa do naših dana nerijetko je takav tretman djela od strane umjetnika nailazio na nerazumijevanje publike i stručne javnosti. Da bi djelo bilo „savršeno” moralo je biti do detalja obrađeno i uglačano. No, o tim prerogativima djela i o mišljenju publike nije vodio previše računa još jedan velikan svjetske istorije umjetnosti, Holanđanin, Rembrant van Rajn. Rembrant je smatrao da je slika dovršena onda „kada je ostvario svoju namjeru”. Dakle, na umjetniku je da procijeni kada je njegovo djelo završeno (u egzekutivnom smislu), i kada je ostvarilo svoj umjetnički cilj. Znamo što je i kako Dišan „odlučio” i kako se postavljao spram djela, u prvim decenijama 20. vijeka. Valjda i pripada velikim umjetnicima da ono što je karakterisalo njihove lične umjetničke priče postane vremenom pravilo i praksom mnogih umjetnika nakon njih. U svakom slučaju, trebalo je „platiti ceh” inovativnih rješenja i avangardnih pomjeranja, najčešće, nerazumijevanjem i konsekvencama istog.
Srdan Kovačević nije pridavao previše važnosti umjetničkim trendovima. U radu ga je vodio intuitivni, rafinirani osjećaj za kompoziciju, odnose unutar nje, materijal, crtež i sl. Kada vaja u drvetu, materijal ga vodi i nameće konačno rješenje forme. Tipična i za njega „nedovršenost” djela isprovocirana je samim materijalom iz kojeg se ono rađa. Svojevrsni vertikalizam i linearizam, nagovještaj forme, više u dubokom reljefu nego u trodimenzionalnom odnosu, arhetipski podsjeća na primitivnu skulpturu, kod koje su plošnost i dvodimenzionalnost prepoznatljivi atributi. Intelektualistička sofisticiranost ponekad ustupa mjesto dječijoj dekorativnosti crteža. Međutim, to je samo onaj površinski sloj „čitanja” djela. Naime, radi se o vanrednoj „instinktivnoj organizovanosti”, koja se očitava u svojevrsnoj „štedljivosti” jezičkog diskursa. Međutim, pomoću krivudave, stilizovane linije umjetnik uspjeva da postigne potrebnu atmosferu intimističkog prosedea, a da ne „sklizne” u puku dekoraciju i deskripciju. I u odnosima masa, tipično vajarskim osobinama, umjetnik se određuje više crtački, odnosno, grafički. Ne bivamo zatečeni snažnom dramatikom konkavno-konveksnih odnosa, šupljeg-praznog, jakim kontrastima svjetlosti i sjenke. Naprotiv, Srdan Kovačević gradi svoju vajarsku priču na štetu monumentalnosti, a u korist poetske muzikalnosti i elegične introspektivne „zapitanosti”. Meka, krivudava linija prati prirodan slijed forme materijala i rukovođena „zakonima unutrašnje nužnosti” autora, biva gotovo zasebnim entitetom. Konstruišući ponekad asketska tijela, u odnosu pozitiv-negativ, kao npr. u sklupturi „Par” rađenoj u drvetu, s lijepim sijenčenjima i prelazima, potcrtanim teksturom samog materijala i njegovom vještom obradom, umjetnik nam sugeriše duhovni i formalni vertikalizam, koji ukupnom prizoru daje poseban, uzvišeni „oreol”. U tom kontekstu Kovačević radi niz skulptura — „Nevjesta”, „Žena u ogrtaču”, „Poslije kupanja”, „Negativ”, „Vjenčanje” i sl.
U plastičkoj sintaksičkoj leksici Srdana Kovačevića zapažaju se fini, nenametljivi iskoraci u ornamentalne i folklorne grafeme u radovima „Kaluđerica” u metalu (željezo), i „Porodica” u drvetu. Dok kod „Kaluđerice” sama kupasto-piramidalna forma koja se ponavlja, i unutar iste diskretna, simplifikovana geometrizovana ritmička ponavljanja stvaraju utisak arhetipsko-arhaičnog diskursa, u „Porodici”, primordijalni, linearni cik-cak motiv kontekstuira folklornu priču, gdje motiv prati formu materijala iz kojeg se pomalja. Ovi radovi eksplicitno ukazuju na bogatstvo Kovačevićeve interjezičke različitosti i majstorsku linearnu artikulaciju crtežom u različitim materijalima.
Lica su posebno zanimljivi datalji na Srdanovim skulpturama, bilo da su opsjene, konkavno-konveksne forme i ništa više od toga ili djelovi fizikuma sa stilizovanim detaljima, naročito lijepo obrađenom kosom, ali i facijalnim atributima — očima, izduženim nosem, ustima. Odsustvo personaliteta ne poništava senzitivni duktus, kojim ove skulpture nenametljivo vladaju raspoloživim prostorom.
U portretima-bistama, među kojima najviše ima spomen-bistâ istaknutih ličnosti iz NOR-a (ukupno osamnaest), Kovačević nam se predstavlja kao vrsni psiholog upućen u introspekcijska sagledavanja ličnosti. Naročito lijep primjer, kojeg ističu brojni istoričari umjetnosti, jeste portretna bista umjetnikovoga oca — „Moj otac”, rađena u bronzi. Realistički pristup i široka modelacija masa odlike su ove skulpture, koja nam otkriva „još jednog” Kovačevića. Sve redukcije, stilizacije i svođenja, koja će odlikovati većinu radova i po kojima je ovaj umjetnik prepoznatljiv, zapravo, ukazuju da je Srdan Kovačević umjetnik koji je bez isključivosti u stvaralačkoj polifoniji izabrao svoje disonantno sazvučje, ostajući mu dosljedan u svom radu.
Ljubav i sklonost ka muzici očigledna je u brojnim Srdanovim djelima, u njihovoj opštoj melodičnosti, ali i apostrofirana formalnim prisustvom muzičkih instrumenata — mandoline, harfe, lire, u mnogim radovima. Obično su to djela pod nazivima: „Djevojke sa mandolinom”, „Djevojka sa harfom”, ili „Djevojka sa lirom” i sl. U svim tim djelima, najčešće reljefnog tretmana forme, u drvetu, kamenu ili metalu, očigledno je gotovo haptičko, kontrapunktno sjedinjavanje instrumenta i djevojke, zarad prožimajućeg, neuhvatljivog osjećaja tihog, melodičnog spokojstva i nekog dostojanstvenog, uzvišenog mira koji se širi prostorom.
I u animalističkim skulpturama, uglavnom ptica, prisutan je intimistički tretman, sa antropomorfnom tendencijom, koja se iščitava u „pogledu iznutra”. To su ptice sa „stavom”, koje „poziraju” i kroz svoje nagovještene pokrete sugerišu semantičku ravan. Fino modelovane, u kohabitnim odnosima uglačanih i neobrađenih masa, predstavljaju poseban, reklo bi se, vrlo prisan umjetnički ciklus.
Takođe, ono što potvrđuje naše stanovište da je Srdan Kovačević bio vajar koji je cijelog života, tokom višedecenijskog kontinuiranog umjetničkog trajanja/stvaranja istraživao u/sa materijalima pokazuje primjer skulpture „Bogomoljka”, rađene u željezu, 1999. godine. Ovdje se susrećemo opet s „novim” i „drugačijim” Srdanom, uvijek spremnim da eksperimentiše. „Bogomoljka” je djelo nastalo varenjem željeznih djelova „ready-made”, pronađenih predmeta ili njihovih djelova i stvaranjem nove cjeline, asocijativne forme koju nam umjetnik eksplicite nazivom sugeriše.
Još jedan rad čini se, u izvjesnom smislu, atipičnim za Kovačevićev umjetnički vokabular po pitanju tretmana forme. Rad u bronzi „Na balkonu”, ukazuje na umjetnikova modernistička istraživanja u skulpturi. Aluzivna, antropomorfna forma djevojke na balkonu data je u „suprotstavljenom” odnosu „masa”— pravolinijskih ukrštanja vertikala i horizontala ograde balkona i suptilno postavljenog, stilizovanog tijela djevojke, vrlo sugestivnog stava. Definisanih, izduženih ekstremiteta, sa glavom bez ikakvih atributa na kojoj dominira bujna kosa zaustavljena u pokretu. Lakoća kojom odiše ova skulptura, svedenost i „crtački” tretman forme, istančana stilizacija, igra otvorenog-zatvorenog u prostoru koji je i sam dio rada, čini ovu skulpturu posebno zanimjivom.
Neki radovi Srdana Kovačevića u drvetu podsjećaju na amblematičnu, arhaičnu skulpturu totemskih glava naglašene gestikulacije. Umjetnik u tim skulpturama smjelo interveniše drugim predmetima, npr. umećući u šupljinu oka staklastu formu ili „bušeći” i namjerno „povrjeđujući” tjelesno ostavljajući zašiljeni predmet da „viri” iz glave. Na drugoj drvenoj glavi umjetnik interveniše crvenom bojom iscrtavajući njome osnovne crte lica — usta, oči, obrve... Ova skulptura ima bliskosti sa radom crnogorskoga vajara Krsta Andrijaševića u infantilno-arhaičnom tretmanu forme, kao i jednoj osjetljivoj egzekutivnoj simplifikaciji i vanrednom osjećaju za značenjski podtekst. Istovremeno monumentalna i laka, ova skulptura u dihotomnom odnosu obrađenih i neobrađenih djelova, s rudimentarno tretiranom kosom, čini se posebno zanimljivom (sa i bez šešira).
U duhu Matisovih snoviđenja „ ...o umjetnosti punoj ravnoteže, spokoja, jasnoće, slobodnoj od tema koje izazivaju uznemirenost ili potištenost”, stvarao je svoje višedecenijsko djelo Srdan Kovačević. Njegove skulpture djeluju umirujuće, jer „skrivaju bezrazložnost ljudske egzistencije u njenoj neponovljivoj lomnosti”. One ne označavaju nešto drugo izvan sebe... one same o sebi/za sebe nešto znače.
________________________________________________
Dr. ANASTAZIJA MIRANOVIĆ
1 O.B. Merin, Prodori moderne umjetnosti, Beograd, 1962, 63.
2 Dr. Slobodan Tomović, Nikola Vujošević, S. Kovačević ‘93/94, Retrospektiva, (katalog izložbe) Plavi dvorac, Cetinje; Umjetnički paviljon i Galerija Republičkog kulrurnog centra, Podgorica, septembar 1993; Umjetnička kolonija, Danilovgrad, Herceg Novi, Beograd, 1993/94.
3 Gilles Neret, Mikelanđelo, Taschen, Daily Press, Podgorica 2007.
4 Edward Lucie Smith, Umjetnost danas, Mladost, Zagreb 1978, 7.
5 E. L. Smith, Umjetnost danas, Mladost, Zagreb 1978, 358.
6 Eaglemoss collections, Veliki slikari — život, djelo i uticaji, Magic Calmels, Eaglemoss international, 2010, 20.
7 Volkmar Essers, Anri Matis, Taschen, Daily Press, Podgorica, 2007.
Utjelovljenje: Djelo
Srdana Kovačevića
Dok pišem ovaj esej za knjigu koju priređuje sada sin Amerikanac u znak sjećanja na oca Crnogorca, sjedim u rajskom vrtu u Provansi. Znam, reći ćete blago meni. Znam, pitate se kakve veze ima Provansa sa Crnom Gorom? Ali kad bih sjedjela na balkonu sa kojeg se pruža pogled na crnogorska polja i planine, da li bi moj rad o djelu umjetnika Srdana Kovačevića imao više smisla za mog čitaoca? Možda, ali za razliku od toga, predstave gospodina Kovačevića ne zasnivaju se na određenoj lokaciji, već na mjestom neodređenoj univerzalnosti i bezvremenoj pažnji prema ljudskom stanju. Njegovo djelo, stvarano tokom višedecenijskog participativnog posmatranja tjelesnog gesta i izraza (participativnog u smislu da se gospodin Kovačević s nježnošću pamti kao neko ko je u potpunosti obuzet ljudskim rodom oko sebe), obuhvata i veće i manje radove. U nizu različitih medijuma, ono uključuje skulpture u drvetu, kamenu, metalu i staklu, zatim bronzane reljefe, izrezbarene kosti i skice u uglju. Cjelokupno djelo kao takvo predstavlja ljudski rod kao sveprisutan u prirodi, a ne kao ograničen istorijom ili geografijom. U njegovim skulpturama priroda i figura ispreplijetane su poput svjedočanstva individualnoga sjećanja koje ostavlja tragove, iskustva koje vremenom postiže univerzalnost.
Slično, ovđe gdje ja danas pišem, priroda i sjećanje nerazdvojivi su. Tragovi ljudskog sjećanja, koji miješaju daleku prošlost sa juče i danas, ovdje u ovom malom selu na jugu Francuske urezani su i sjedinjeni sa materijalnošću prirode. Stijene iz okruženja trans-formišu se u izvajane glave i onda opet nazad u stijene, jer su umjetnici decenijama provodili ljeto u ovom planinskom selu kako bi dobili novu ili obnovili staru inspiraciju. Toliko krečnjačkih stijena pretvorilo se u portrete, nepomične. Nekada konkretni pojedinci sada se poimaju kao arhetipovi, izvajani u kamenu, fragmenti tijela i lica koji obilježavaju bezvremeno ljudsko prisustvo. Seoske pećine pretvorile su se u pogodan životni prostor, kamen u klupe, drveće u polju u graničnike između njiva i vinograda koji su u harmoniji sa prirodom još od vremena ekspanzije Rimskoga carstva.
I Srdan Kovačević odrastao je u malom planinskom selu, ali u Crnoj Gori. Njegove skulpture, pošto ih ja posmatram u odnosu na vlastiti osjećaj za mjesto, uvećavaju ovu svijest o jednom stanju između, o tananim granicama mogućeg suživota čovjeka i prirode. Veliki broj njegovih skulptura obznanjuju i čuvaju svoje porijeklo u prirodnim oblinama i čvorovima drveta i u nemanipulisanim organskim kretnjama kamena, komadima drveta i kamena koje je umjetnik, sasvim izvjesno, tako pažljivo birao jer je u njima vidio ranije postojeće forme, izraz nečeg ljudskog, nečeg što je već sadržano u materijalima u prirodi.
Portret umjetnika iz 1967. godine (strana 6) nagovještava ovu vizuelnu i materijalnu harmoniju, kao što to čine forme njegovog cjelokupnog djela stvorenog za života posvećenog skulpturi. Zgodni tridesetčetvorogodišnji umjetnik pilji iz fotografskog rama, ozbiljnog držanja sa košuljom od stila ispod tamnog radnog ogrtača koji podsjeća na svakodnevno Bauhausovo odijelo umjetnika inženjera. S rukom u džepu od ogrtača, njegov ležeran stav u suprotnosti je s odsutnim pogledom dok se oslanja na svoju skulpturu od drveta a njegova se ruka drži za „rame” elegantne a ipak fragmentirane forme, koja je dijelom drvo a dijelom torzo, dijelom čovjek a dijelom priroda, čiji su udovi produžetak samih umjetnikovih udova.
Posmatrajući svoju poziciju danas, 2011. godine, samo dvije godine nakon smrti Srdana Kovačevića, i rodivši se upravo nakon što je ova fotografija snimljena, ja se sada nalazim na samo nekoliko stotina kilometara od Crne Gore, na istom kontinentu i u planinskom mediteranskom pejzažu koji ima slične karakteristike. Sa ovog mjesta, primjećujem da radove Kovačevića karakteriše povratak ljudskoj formi usađenoj u drvetu, kamenu, i uklesanoj u kosti. Uočavam stapanje nekoliko ključnih pitanja. Uočavam moć stvaranja predstava kao komemorativni čin, koji obilježava vrijeme života i želju da se ostavi zapis u materijalu: grebanjem, klesanjem, preoblikovanjem, brušenjem, modelovanjem, crtanjem, fotografisanjem, pa čak i sakupljanjem (pošto je umjetnik godinama održavao i sređivao muzejske zbirke). Uočavam važnost porodičnog sjećanja i ljubavi, one vrste posvećenosti sjećanju na voljeno biće i njegova djela koja je potrebna da bi se napravila ovakva knjiga – omaž očevom životnom ostvarenju. Najzad, pitanje koje je indirektno povezano jeste pitanje bezvremenosti pune poštovanja koja može da se razvije kada neko (ili, zamislite, čitava nacija pojedinaca!) izabere da egzistira u savršenoj harmoniji sa svijetom prirode i njegovim materijalima, a ne u raskoraku sa njima, kako to često čine zapadne kulture.
Skulpture Srdana Kovačevića govore o sljedećim vrstama harmonije: porodičnoj, memorijalnoj, materijalnoj. Međutim, njegovi radovi šapatom izražavaju osjećaj, povezan sa mekanim Brankuzijevim formama. Poput Brankuzijevih, čini se da Kovačevićeve forme često ostaju djelimično ugrađene u svoje prirodne materijale, kao dijelom priroda a dijelom kultura, bez nužne potrebe da suvereno vladaju jedna nad drugom; umjesto toga, one su harmonične u formi, liniji, teksturi, boji, pa čak i izrazu. U ovom eseju, ova pitanja obrađuju se kroz niz vizuelnih analiza umjetnikovih skulptura. Ideje nijesu povezane direktnom linijom izlaganja već su slobodnije predstavljene kroz krivudavu mapu opservacija.
Pomenuta fotografija umjetnika, koja ga povezuje i predstavlja sa hibridnim djelom prirode i čovjeka, a koje je istovremeno i žena i drvo, upućuje na veliki broj Kovačevićevih skulptura upravo onako kako se one pozicioniraju u istoriji umjetnosti. U figurama od drveta nastalim šezdesetih godine i ženskim figurama u drvetu koje je izradio ranih osamdesetih godina 20. vijeka, tjelesne forme izranjaju iz fragmenata drveta, pri čemu je svaka figura pola žena a pola drvo. Kora im je uglačana, mekša od kože. Šarama i čvorovima drveta svake figure ostavljeno je da diktiraju njihovu teksturu i linearnost. Kao da su ud ili trup izabrani jer su baš oni već utjelovljeni. Umjetnik mora da je najprije vidio skrivenu formu pa je potom izabrao. Svaku primarnu formu trebalo je samo prepoznati kao takvu. Figure koje izranjaju, i koje su u početku izgledale tako „savremeno” u ekonomičnosti dizajna, pažljivijim posmatranjem počinju da otkrivaju svoju „drevnost”. Ove drvo-figure mogu se posmatrati kao dio većeg istorijskog hora umjetnika okrenutim prepoznavanju ljudskog tijela kao prirode, u dijalogu katkad o misticizmu, katkad o mitologiji, spiritualnosti, konceptualizmu, pa čak i performansu. U ovom smislu, Kovačevićeva djela mogu se posmatrati u odnosu na brojne umjetnike čije je djelo uključeno u napregnutu kretnju između života i smrti, a ako nije razriješena, onda je makar artikulisana kroz transfiguraciju tijela u i iz materijala u prirodi.
Na primjer, kada sam prvi put vidjela ove figure, odmah sam pomislila na Donatelovu Mariju Magdalenu (1454), koja ne stanuje u Luvru već preko Alpa u Firenci. Iako smežurano, njeno vijugavo tijelo sjedinjeno je sa topolom u kojoj je isklesana. Drvo postaje njeno tijelo. Ekspresivnost drveta napravljena je da bude jednaka ekspresivnosti pokajničkog ljudskog roda, drvo koje predstavlja strast za koju se kaže da je ova Meri bila svjedok. Još jedna slična figura nalazi se na slici velikog formata Andreje Mantenje u Luvru. Slika je naslovljena Minerva protjeruje poroke iz vrta vrlina (1502). Na slici nijesu samo Minerva i mitološki, osakaćeni poroci koje ona protjeruje, već i visoko tijelo žene u truplu drveta koje se nalazi na lijevom kraju slike. Radi se o posve vajarskoj formi; iz njenih ruku i torza izranjaju grane, dok se njena glava pretapa u zeleno lišće sa vrha drveta. Istovremeno i mrtva i živa, iako ne nužno i prijeteća, figura lebdi nad slikom na putu da postane element u pejzažu i arhitektonskim ruševinama scene. Ona je u isto vrijeme žena i Priroda. Naravno, Berninijeva dražesna Dafna (1622–1625), koja bježi od Apolona tako što se pretvara u lišće, pokazuje nam ovu transfiguraciju na djelu, život koji ne umire već preuzima drugi oblik. I dok je Srdan Kovačević bio možda na vrhuncu svoje kreativne energije poznih šezdesetih i ranih sedamdesetih godina 20. stoljeća, s druge strane Atlantika, iako veza nije baš očigledna, umjetnica Ana Mendijeta predstavlja svoje tijelo u performansu kao sjedinjeno s prirodom, sa kožom poput zemlje i kore od drveta, postavljajući za to vrijeme ključna pitanja o patrijarhalnim asocijacijama o ženskom tijelu kao nekako prirodnijem i stoga ograničenom. Figura kao priroda, i Kovačevićevo učešće u ovoj većoj vizuelnoj istoriji, navode nas da razmotrimo i posebnost ekonomične linije ovog umjetnika kao i to na koji način njegove predstave odstupaju od ove istorije a što imaju zajedničko s njom.
U još nekim ključnim djelima ovog umjetnika, kvalitet linije nosi sa sobom onoliko izražajnosti koliko i skulpture u drvetu, dok teme odnosa prirode i figure o kojima smo govorili ostaju dosljedne. Na metalnom reljefu Tanjir 4, nastalom 1965. godine, linearnost apstrahovane forme nalik na drvo istovremeno je i dekorativna i skulpturalna. Poput raspona krila, širi se prema gore i prema spolja kako bi se obuhvatile figure ptica komponovane od suptilno postavljenih oznaka i krugova. Mali trouglovi predstavljaju kljunove, a tijela ptica okrenuta su prema sjeveru, jugu i istoku kao da su dio vjetrokaza, koji je time što je sadržan u metalnoj ploči postao više slikovan nego koristan. Slika ima komičnu dimenziju, koja podsjeća na djelo Cvrkutava mašina (Twittering Machine) ekspresioniste Pola Klea iz 1922. godine. I u Kleovim i u Kovačevićevim kompozicijama, ptice imaju stav i ličnost, dok su njihovo cvrkutanje i pokret koji se ponavlja izraženi u odnosu na metal, na mašinu, na karakter linije koja je sasvim precizna i efikasna, iako puna emotivne energije.
Isto tako, radovi isklesani u komadima kostiju iz perioda od 1965. do 1968. godine, sjedinjuju neke od ovih ideja i podsjećaju na umjetnika koji je bio i kustos i veliki kolekcionar neobičnih predmeta i artefakata. Kost, kao ne baš tipičan izbor materijala, ima kapacitet kao ekspresivna površina i forma, a sami materijal posjeduje i vremensku liniju koja je istovremeno vezana za unutrašnjost tijela i, posthumno, za njegovo okruženje, izbor koji ima smisla u kontekstu Kovačevićevog interesovanja za figurativno utjelovljenje unutar svijeta prirode. U jednoj takvoj skulpturi, kosa linija ribarevih ramena prati blago izvijeni oblik same kosti. Okrugli okovratnik čovjeka jeste pojednostavljena linija u obliku činije, njegove obrve i bademaste oči urezane su kao linije, izražavajući trenutak svakodnevice kada on nosi svoj ulov, kao čovjek čije je bitisanje sjedinjeno sa Prirodom i svakodnevno zavisi od nje.
Dakle, zapažanja o crnogorskom vajaru koje piše američka spisateljica koja je posjetila samo obližnju Sloveniju i Jugoslaviju, ali koja tek treba da posjeti Podgoricu, Sveti Stefan na obali, ili Budvu? Žao mi je što to moram da kažem ali istina je, iako se zaista na-dam da ću u dogledno vrijeme otputovati u Crnu Goru da se iskupim! Međutim, ono što se čini najvažnijim u Kovačevićevom djelu jeste njegov izraz čovječnosti a ne specifičnosti određenog mjesta. Njegove predstave govore o podudarnosti čovjeka i prirode. One tiho objavljuju harmoničnu ravnotežu koja nije ograničena na nacionalnost, mjesto ili rod. Njegovo djelo posvećeno je podijeljenom iskustvu materijalne forme i ostavljanja tragova ravnodušnih prema podjelama i nepovezano-stima. Ono baca iskru sjedinjujućeg dijaloga u istoriju umjetnosti, onog koji spaja tijelo i zemnu materijalnost – pošto se umjetnik s nježnošću pamti kao neko ko je podsticao i pružao smijeh u vrijeme žalosti, neko ko je imao sposobnost da „slavi život i smrt u isto vrijeme”1. Djelo gospodina Kovačevića obraća se ovom proživljenom iskustvu i još uvijek živom sjećanju, materijalnoj formi čija će univerzalnost vremenom rasti.
________________________________________________
Dr. LIZA DŽEJ JANG
1 Ovaj citat je iz observacija umjetnikovog sina Blaža Kovačevića, poslatih internet poštom (jula 2011).